
Proste wskazówki, jak pielęgnować kwiaty dzięki odpowiedniej wodzie
Wbrew pozorom, to jaką wodą podlewamy kwiaty balkonowe i doniczkowe ma kolosalne znaczenie dla ich wzrostu i rozwoju. Tak więc pielęgnacja roślin nie sprowadza się wyłącznie do ich regularnego podlewania, ale również i do wiedzy na temat tego, jaką wodą podlewać kwiaty. Podpowiadamy więc, jak podlewać kwiaty doniczkowe, by stanowiły one wyjątkową ozdobę naszych domów i balkonów.
Częstotliwość podlewania kwiatów, czyli ile roślina potrzebuje wody?
Zanim przejdziemy do tego, jaką wodą podlewać rośliny, warto najpierw poszukać odpowiedzi na pytanie, ile tak naprawdę wody potrzebują rośliny, by wzrastać i rozwijać się w prawidłowy sposób. O tym, że rośliny podlewamy regularnie, wie chyba każdy. Co to jednak oznacza w praktyce? Większość roślin doniczkowych ma większe zapotrzebowanie na wodę w okresie wiosennym oraz podczas letnich upałów. Wówczas należy podlewać rośliny co 1-2 dni. W zimie z kolei większość roślin podlewamy 1-2 razy w tygodniu, gdyż w tym czasie zapotrzebowanie na wodę maleje.
O dokładnej ilości wody, potrzebnej danej roślinie, można przeczytać na etykiecie po zakupie, ewentualnie w poradnikach czy na stronach internetowych. Częstotliwość podlewania kwiatów wynika często bowiem z ich rodzaju i rzeczywistych potrzeb. Jednak kwiaty podlewamy nie zawsze według utartego schematu. Jeśli zauważymy, że roślina zaczyna więdnąć i ma suche podłoże, należy podlać ją dużą ilością wody i ustawić w zacienionym miejscu. Jeśli jednak roślina wygląda na zwiędniętą, ale podłoże ma mokre, z pewnością za taką sytuację odpowiada nadmiar wody, który gromadzi się, gdy zbyt obficie podlewamy roślinę. W takiej sytuacji warto podłożyć pod doniczkę papierowy ręcznik z nadzieją, że woda w niego wsiąknie. Jeśli jednak wygląd rośliny nie poprawi się, konieczne będzie jej przesadzenie do doniczki z inną ziemią.
Czy wodą kranową można podlewać rośliny doniczkowe?
Do nawadniania roślin bardzo często stosujemy wodę kranową. Warto wiedzieć jednak, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Wszystko bowiem zależy od tego, jaka woda płynie w naszych rurociągach. Podlewanie kwiatów wodą prosto z kranów ma sens, gdy nie jest ona zbyt twarda. Twarda woda z pewnością nie będzie nadawała się do podlewania żadnego gatunku rośliny. Zagrożeniem będzie również w tym przypadku wykorzystanie do podlewania roślin chloru, obecnego w wodzie kranowej. Podlewanie wodą zanieczyszczoną chlorem może przyczynić się do małego wzrostu roślin, zwłaszcza, gdy dodatkowo znajduje się się on w wodzie twardej. Dlatego też lepiej jest używać przegotowanej wody.
Podlewanie kwiatów przegotowaną wodą
Do podlewania roślin znajdujących się w domu, można wykorzystać wodę przegotowaną. Oczywiście rośliny podlewamy wodą w temperaturze pokojowej. Jeśli to właśnie przegotowaną wodą podlewamy rośliny, powinna ona wystygnąć do normalnej temperatury. Wiele osób do podlewania kwiatów używa również wody odstanej. Dotyczy to zarówno podlewania kwiatów wodą przegotowaną, jak i kranową. W obu przypadkach powinna ona odstać kilka godzin, a nawet dni. Rośliny należy podlewać wodą odstaną, gdyż wówczas jej temperatura nieco się podnosi, a poziom chloru obniża.
Podlewanie kwiatów wodą filtrowaną
O ile podlewanie roślin doniczkowych przegotowaną wodą jest lepszym rozwiązaniem od wody wodociągowej, o tyle zdecydowanie lepszym pomysłem będzie używanie wody filtrowanej do domowych roślin doniczkowych. Podlewanie wodą bezpośrednio z kranu rodzi zagrożenie zbyt dużej twardości i zawartości chloru. Odpowiedni filtr pozwala obniżyć twardość wody, dzięki czemu rośliny będą lepiej się rozwijać. W takich filtrach zawarty jest węgiel aktywny, którego zadaniem jest usuwanie chloru z wody. Odpowiednie filtry zamieniają również jony magnezu i wapnia na jony sodu. Podlewanie roślin ogrodowych oraz domowych taką właśnie wodą z pewnością zaprocentuje ich perfekcyjnym wyglądem i szybkim wzrostem.
Czy należy podlewać kwiaty deszczówką?
Wiele osób, zastanawiając się, jaką podlewać wodą kwiaty, nie myśli nawet o tym, by zastosować w tym celu deszczówkę. A szkoda, gdyż podlewanie wodą prosto z deszczu to najlepsze rozwiązanie dla większości roślin. Podlewanie kwiatów doniczkowych wodą deszczową ma same zalety. Jest ona miękka i pozbawiona chemicznych substancji, które mogą zaszkodzić naszym roślinom. Podlewanie roślin deszczówką to również rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Z jednej strony podlewanie kwiatów deszczówką nie generuje dodatkowych kosztów, z drugiej również jest to rozwiązanie, które sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Deszczówka nadaje się do podlewania większości roślin, co warto wykorzystać nie tylko w ogrodzie, ale również i w domu.
Woda destylowana i woda mineralna, czyli czym jeszcze podlewać kwiaty doniczkowe?
Warto rośliny podlewać przegotowaną wodą i wodą odstaną oraz deszczówką, która z pewnością przyczyni się do ich prawidłowego rozwoju i pięknego wyglądu. Dobrym rozwiązaniem będzie również woda mineralna oraz destylowana. Podlewanie wodą mineralną generuje stosunkowo wyższe koszty, niż podlewanie wodą wodociągową. Jednak większość kwiatów podlewamy co 2 dni w okresie upałów i 2 razy w tygodniu w czasie zimy, dlatego też możemy pozwolić sobie na taki wydatek, jeśli chcemy stać się posiadaczami pięknych roślin domowych. Podlewanie kwiatów wodą mineralna opiera się na dwóch ważnych zasadach. Przede wszystkim powinna ona również odstać kilka dni. Należy również sięgać po wodę niegazowaną. Ostatnią propozycją będzie woda destylowana, która także sprawdza się do podlewania domowych roślin. Tutaj jednak należy wymieszać ją w proporcjach 1/3 lub 2/3 z wodą przegotowaną.
Czy można podlewać rośliny wodą mineralną?
Woda mineralna nadaje się do podlewania roślin doniczkowych. Warto jednak by odstała ona nieco, zanim wykorzystamy ją w tym celu. Oczywiście rośliny należy podlewać wodą niegazowaną.
Czy zmiękczona woda nadaje się do podlewania kwiatów?
Wiele osób twierdzi, że jeśli rośliny doniczkowe podlewamy miękką wodą, przyczyniamy się do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Należy pamiętać jednak, że woda może być miękka, ale nie uzdatniona za pomocą zmiękczacza. Podlewanie kwiatów wodą uzdatnioną w ten sposób przyniesie więcej szkody, niż pożytku, również jeśli chodzi o rośliny rosnące w naszym ogrodzie.
fajnie to wyjaśniliście
Bardzo fajnie przegląda się wasz blog!