Koszty szlamowania komina: ile trzeba zapłacić za utrzymanie czystości?

Koszty szlamowania komina: ile trzeba zapłacić za utrzymanie czystości?

Szlamowanie komina to nic innego, jak jego uszczelnianie masą. Sprowadza się ono do gruntownego wyczyszczenia komina i nałożenia masy ochronnej. Szlamowanie jest szybkim sposobem na uszczelnienie przewodów kominowych. Wiele osób zastanawia się jednak, ile kosztuje szlamowanie komina i czy jest ono w ogóle opłacalne. Dlatego też postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, przybliżając schemat szlamowania krok po kroku i sprawdzając ceny takiej inwestycji.

Czym jest szlamowanie komina?

Szlamowanie komina jest jedną z metod uszczelnienia przewodu kominowego. Taki zabieg stosuje się przede wszystkim wówczas, gdy zauważymy jakąkolwiek nieszczelność. Wcześniej jednak konieczna będzie wizyta kominiarza, który realnie oceni stan komina. Szlamowanie kominów to stosunkowo szybka oraz bezinwazyjna metoda. W porównaniu do innych metod, jak np. zastosowanie wkładu kominowego ceramicznego czy wkładu kominowego kwasoodpornego, szlamowanie jest również stosunkowo tanią metodą. Ma ona również inny zasadniczy plus. Szlamowanie komina masą uszczelniającą powoduje, że jest on bardzo szybko gotów do ponownego użycia. Masa taka zasycha w 24 godziny, co jest nieporównywalnie krótszym czasem z montażem kompletnego wkładu. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy niskie temperatury wpływają na konieczność ogrzewania budynku, by zapewnić komfort cieplny jego mieszkańcom.

co to jest szlamowanie komina

Jak przeprowadzić uszczelnianie kominów poprzez szlamowanie

Uszczelnienie komina można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z często stosowanych są wkłady, które wykonane zostały ze stali kwaso-żaroodpornej. Coraz częściej stosuje się również do kominów wkłady ceramiczne. Nie do każdego komina wkłady kominowe będą dobrym rozwiązaniem. Jeśli zastosowanie wkładu kominowego ceramicznego lub kwasowo-żaroodpornego nie jest zalecane, dobrym rozwiązaniem będzie uszczelnianie przewodów kominowych czyli ich szlamowanie.

Czyszczenie komina

Szlamowanie przewodów kominowych przeprowadzane jest zarówno w samych kominach, jak i w przewodach wentylacyjnych, jeśli zachodzi taka potrzeba. Uszczelnienie przewodu kominowego metodą szlamowania dotyczy kominów funkcjonujących w trybie suchym, jak i tych, które współpracują z piecami, zasilanymi paliwami stałymi. Zarówno uszczelnienie przewodu wkładem, jak i jego szlamowanie powinno zostać powierzone profesjonalnym firmom, wykonującym remonty kominów. Zanim jednak zostanie nałożona masa uszczelniająca SKD, komin powinien zostać dokładnie wyczyszczony. Ze ścian przewodu kominowego należy usnąć sadzę, ale również i inne zanieczyszczenia, jak np. kawałki gruzu. Tylko wówczas uszczelnianie przewodów masą uszczelniającą przyniesie pożądane rezultaty. Czyszczenie przewodów dymowych można przeprowadzić ręcznie, używając specjalistycznych szczotek lub też poprzez kontrolowane wypalenie sadzy.

ile kosztuje szlamowanie komina

Nałożenie masy

Do uszczelniania kominów spalinowych poprzez szlamowanie, konieczne będzie zabezpieczenie wszystkich otworów, jakie występują w kominie. Jeśli tego nie zrobimy, masa uszczelniająca wypłynie na zewnątrz. Do renowacji przewodów kominowych, ich wewnętrzny przekrój musi zostać również zwilżony. Dopiero wyczyszczony i zwilżony przewód jest gotowy do tego, aby wykonać szlamowanie komina. Aby masa została nałożona równomiernie na całą część komina, konieczne jest zastosowanie tłoka i kołowrotka. Jest on wyciągany do góry przy jednoczesnym stałym uzupełnianiu poziomu masy. Zabezpieczenie przewodów kominowych przyniesie odpowiednie rezultaty, gdy czynność tą powtórzymy dwa, a czasem nawet trzy razy. Szlamowanie komina pozwala na skuteczne zabezpieczenie go od wewnętrznej strony.

Uszczelnienie komina masą SKD

Jak już zostało wspomniane, komin może zostać zabezpieczony poprzez montaż wkładu lub też za pomocą masy. Szlamowanie jest coraz częściej wykorzystywaną metodą renowacji kominów. Do szlamowania masą uszczelniającą stosuje się najczęściej masę SKD. Jest to bardziej ekonomiczne, ale również i szybsze rozwiązanie, niż zamontowanie wkładu. Masa uszczelniająca SKD jest przeznaczona przede wszystkim do prac, polegających na uszczelnianiu przewodów kominowych. Uszczelnianie to przeprowadza się na kominach, które odprowadzają spaliny z różnego rodzaju urządzeń grzewczych oraz kanałów wentylacyjnych. Masa SKD nie może być natomiast stosowana do kominów z podłączonymi kotłami gazowymi i olejowymi. Taka masa cechuje się przede wszystkim odpornością na wysokie temperatury. Jest ona również odporna na ścieranie. Może być wykorzystana do uszczelnienia komina, współpracującego z kotłami na koks lub węgiel.

szlamowanie komina cena za metr

Ile kosztuje szlamowanie przewodu kominowego?

Jeśli chodzi o uszczelnianie komina cena zależy w dużej mierze od firmy, na którą się zdecydujemy. Jednak to profesjonalistom warto powierzyć wykonanie takiej usługi. Z reguły koszty robocizny wynoszą ok. 200-250 za mb. Cena związana jest również ze stanem komina, a także ze stopniem jego zużycia. Do takiej ceny należy jednak doliczyć również koszty, związane z koniecznością zakupu odpowiednich materiałów. Koszty takie mogą być różne, w zależności od wybranego wariantu. Pomimo tego, jeśli chodzi o inwestycję, jaką jest naprawa komina, szlamowanie z pewnością stanowi jedną z najbardziej ekonomicznych opcji.

szlamowanie komina cena

Czy szlamowanie komina jest dobre?

Jeśli posiadamy kocioł 5 klasy, szlamowanie wkładu kominowego nie jest zalecane. Temperatura spalin jest wówczas bardzo niska, co w konsekwencji może skutkować skraplaniem się. To również niewskazane działanie, gdy nasz kocioł jest sprawny.

Jak zrobić szlamowanie komina?

Podczas szlamowania przewody kominowe zostają pokryte przeznaczonymi do tego celu zaprawami lub też różnego rodzaju masami uszczelniającymi, jak np. masa SKD, odporna na ścieranie i oddziaływanie wysokich temperatur.

szlamowanie komina samemu

Kiedy stosować szlamowanie kominów?

Szlamowanie stosuje się wówczas, gdy konieczna jest naprawa komina lub jego renowacja. Takie naprawy przewodów kominowych rozpoczynają się od ich gruntownego czyszczenia z sadzy i innych zanieczyszczeń. Masa uszczelniająca nakładana jest na czysty przewód kominowy. Jej nałożenie kończy z reguły remont przewodu kominowego.

Polecane

Jak wybrać odpowiednią szybę do okien?

Jak wybrać odpowiednią szybę do okien?

Wytrzymałe segmentowe bramy garażowe – jak o nie dbać?

Wytrzymałe segmentowe bramy garażowe – jak o nie dbać?

Instalacje sanitarne Bydgoszcz – Jaką firmę wybrać?

Instalacje sanitarne Bydgoszcz – Jaką firmę wybrać?

Projekt energooszczędnego domu – efektywność energetyczna

Projekt energooszczędnego domu – efektywność energetyczna

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =