Sprawdzenie stanu sprzęgła sprężarki klimatyzacji – prosty i szybki sposób

Sprawdzenie stanu sprzęgła sprężarki klimatyzacji – prosty i szybki sposób

Bez sprawnie działającej sprężarki do klimatyzacji, proces chłodzenia nie przyniesie wymiernych rezultatów. Jeśli jest ona zużyta lub uszkodzona, konieczna będzie naprawa lub też wymiana, by utrzymać komfort jazdy, zwłaszcza w wysokich temperaturach w okresie letnich upałów. Jak sprawdzić sprzęgło sprężarki klimatyzacji? Przeczytaj nasz poradnik, w którym rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Sprężarki klimatyzacji – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

O tym, że bez sprawnej klimatyzacji trudno poruszać się w okresie letnich upałów chyba nikomu nie trzeba przypominać. Niestety, w tym czasie dochodzi również do wielu uszkodzeń sprzęgieł klimatyzacji. Warto wiedzieć jednak, że nie tylko kompresor klimatyzacji tworzy cały układ w samochodzie. W jego skład wchodzi bowiem jeszcze osuszacz, skraplacz, parownik i zawór rozprężający oraz nawiewy. Pomiędzy tymi elementami krąży czynnik chłodniczy, dzięki któremu pracę sprężarki odczuwamy jako przyjemny chłód.

Prawidłową pracę klimatyzacji samochodowej zapewnia sprawny kompresor. Dzięki niemu czynnik chłodniczy zostaje sprężony, przez co zmienia się jego stan skupienia. W wyniku działania sprężarki układu klimatyzacji, zostaje on podany dalej do instalacji, gdzie następuje wzrost ciśnienia i ponowna zmiana jego stanu skupienia, tym razem na ciekły. Jak widać sprzęgło sprężarki kompresora pełni tutaj niezwykle istotną funkcję, a więc w przypadku awarii sprzęgła sprężarki układu klimatyzacji, chłodzenie w samochodzie nie będzie działać poprawnie.

jak działa sprzęgło klimatyzacji

Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji – po czym je rozpoznać?

Wiele osób zastanawia się pewnie, jak rozpoznać, że doszło do awarii sprzęgła sprężarki układu klimatyzacji. Oczywiście pierwszym i najważniejszym objawem będzie spadek wydajności systemu klimatyzacji lub też zupełny brak chłodzenia. To chyba jeden z najłatwiej rozpoznawalnych objawów uszkodzenia sprężarki klimatyzacji w samochodzie. Z kolei na uszkodzenie łożyska koła pasowego wskazuje hałas, jaki wydobywa się z układu podczas uruchamiania samochodu. W takiej sytuacji możemy również usłyszeć bicie kółka sprężarki klimatyzacji. To również znak, że istnieją pewnie nieprawidłowości w pracy sprzęgła kompresora klimatyzacji. Nieco inne objawy daje taka awaria przy sprzęgle elektromagnetycznym. Sprężarki, które nie działają poprawnie mogą doprowadzić wówczas do zerwania paska osprzętu.

jak sprawdzić sprzęgło sprężarki klimatyzacji

Zepsute sprzęgło sprężarki – co może być przyczyną awarii?

Wymiana sprzęgła klimatyzacji będzie konieczna w wielu sytuacjach. Do zepsutego sprzęgła klimatyzacji może przyczynić się wiele czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że takim czynnikiem może być naturalne zużywanie się poszczególnych elementów układu. Do uszkodzeń sprzęgieł sprężarek dochodzi również wówczas, gdy nastąpi ich przegrzanie. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy układ przestaje być drożny lub też gdy uszkodzeniu ulegną skraplacz lub wentylator. Dochodzi wówczas do tarcia, które z kolei prowadzi do wzrostu temperatury, a w konsekwencji do zepsutego sprzęgła klimatyzacji.

Do awarii może dojść również poprzez uszkodzenie zabezpieczających elementów sprężarek klimatyzacji. W przypadku sprzęgieł elektromagnetycznych stosowane są bezpieczniki termiczne lub też diody. Ich zadaniem jest odcięcie pracy sprężarki, gdy rośnie temperatura. Jeśli taki element się przepali, nastąpi zaburzenie pracy układu, a w konsekwencji jego awaria.

sprzęgło kompresora klimatyzacji objawy

Jak sprawdzić, czy sprzęgło sprężarki klimatyzacji działa poprawnie?

Aby dokonać diagnozy ewentualnych uszkodzeń sprzęgieł sprężarek, warto udać się do specjalisty. On będzie w stanie szybko rozpoznać zepsute sprzęgło sprężarki i dokonać niezbędnych napraw lub jego wymiany. Jeśli bowiem chcemy sprawdzić czy wymiana sprężarki klimatyzacji będzie konieczna, należy do niej podłączyć specjalne manometry. Te z kolei podłączone zostają do portów wysokiego i niskiego ciśnienia, będących elementami układu klimatyzacji.

Nowa sprężarka nie będzie potrzebna, gdy oba będą wskazywać podobne ciśnienie, mieszczące się w granicy od 5 do 7 bar. Po uruchomieniu klimatyzacji, ciśnienie wysokie powinno wzrastać do 15 bar, zaś niskie opaść do 2 bar. W przypadku sprężarki uszkodzonej, liczby te będą plasować się na zupełnie innym poziomie. Dokonując takiego testu, warto zadbać o to by w układzie chłodzącym znajdowała się odpowiednia ilość czynnika chłodzącego. W przeciwnym wypadku test nie będzie miarodajny.

sprzęgło sprężarki klimatyzacji objawy

Jak poradzić sobie z uszkodzonym sprzęgłem klimatyzacji

Podejrzewając awarię układu klimatyzacji należy sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z problemami w tym właśnie zakresie. Dlatego też rekomendowana jest wizyta u specjalisty, który posiada odpowiednie narzędzia do sprawdzania sprzęgieł sprężarek. Należy również nastawić się na konieczność wymiany takiego sprzęgła, jeśli okaże się, że jest ono uszkodzone. Może jednak zdarzyć się, że w naszym samochodzie konieczna będzie również regeneracja, a nawet wymiana całego kompresora, o czym z pewnością poinformuje nas doświadczony mechanik. I choć koszty z tym związane nieco obciążą nasz budżet, warto podjąć takie działania, gdyż jazda bez sprawnej klimatyzacji z pewnością nie będzie należała do najprzyjemniejszych doświadczeń.

sprzęgło w sprężarce klimatyzacji

Jakie są objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji?

Zepsute lub uszkodzone sprzęgło klimatyzacji może dawać różne objawy. Dla przykładu może to być głośna praca kompresora po uruchomieniu samochodu, brak chłodnego powietrza i płynącego z klimatyzacji. Jeśli sprężarka klimatyzacji działa nieprawidłowo, może pojawić się również wyciek czynnika chłodniczego.

uszkodzone sprzęgło klimatyzacji

Jak sprawdzić czy sprężarka jest zatarta?

Tego rodzaju uszkodzenia sprężarki można sprawdzić za pomocą manometrów, które zostają podłączone do portów niskiego i wysokiego ciśnienia w układzie klimatyzacji. W ten sposób sprzęgło kompresora można sprawdzić w niemalże każdej stacji serwisowania klimatyzacji.

Czy można jeździć z uszkodzoną sprężarką klimatyzacji?

Obecność lub brak kompresora klimatyzacji nie wpływa w żaden sposób na jakość pracy silnika czy na bezpieczeństwo jazdy. Tak więc uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji nie będzie przeszkadzało w użytkowaniu samochodu.

Polecane

Klimatyzacja w szkole, czy to potrzebne?

Klimatyzacja w szkole, czy to potrzebne?

Komplet stół z krzesłami – Dlaczego powinieneś go mieć?

Komplet stół z krzesłami – Dlaczego powinieneś go mieć?

Jak uprzątnąć dom po remoncie?

Jak uprzątnąć dom po remoncie?

Jak znaleźć idealne nowe mieszkanie w Poznaniu?

Jak znaleźć idealne nowe mieszkanie w Poznaniu?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 20 =