Jak poprawnie trzymać długopis? prosty poradnik dla lepszego pisania

Jak poprawnie trzymać długopis? prosty poradnik dla lepszego pisania

Prawidłowe trzymanie długopisu to wbrew pozorom bardzo ważny nawyk. Dzięki właściwemu uchwytowi nasza dłoń nie męczy się tak szybko, a pisanie idzie nam znacznie sprawniej. Również to, jak dziecko trzyma kredkę, ma istotny wpływ na rozwój jego umiejętności motorycznych. Prawidłowy chwyt najlepiej ćwiczyć już od momentu, w który zaczynamy posługiwać się długopisem, choć – jak wiadomo – na naukę nigdy nie jest za późno. Jak prawidłowo trzymać długopis?

Dlaczego prawidłowe trzymanie długopisu jest takie istotne?

Narzędzie pisarskie trzymane w odpowiedni sposób, warunkuje nie tylko charakter pisma, ale przyczynia się również do tego, że możemy używać go znacznie dłużej, zanim nasza ręka będzie wymagała przerwy. Co ważne, nauka pisania powinna odbywać się z wykorzystaniem najbardziej tradycyjnych narzędzi piśmienniczych. Naukę prawidłowego chwytu warto rozpocząć już u dzieci. Jak pokazują badania naukowe, gdy dziecko trzyma kredkę chwytem pięściowym, jego kręgosłup wykrzywia się nienaturalnie.

Długopis trzymany we właściwy sposób może być również używany znacznie dłużej, a więc w grę wchodzą tutaj również kwestie ekonomiczne. Umożliwienie dłoni prawidłowe trzymanie ołówka czy długopisu, odbija się również na jej kondycji. Co więcej, nauczenie dziecka prawidłowego trzymania kredki już na samym początku, zdeterminuje jego charakter pisma w przyszłości, co warto mieć na uwadze, pokazując dziecku poprawne trzymanie kredki już na wczesnym etapie jego rozwoju.

jak nauczyć dziecko prawidłowo trzymać kredkę

Poprawne trzymanie długopisu – podstawowe zasady

To, jak dziecko trzyma narzędzie pisarskie, w znaczącym stopniu determinuje jego zapał do pracy. Długopis trzymany w nieprawidłowy sposób spowoduje z pewnością szybkie męczenie się dłoni, a w konsekwencji dolegliwości bólowe. Poprawne trzymanie kredki pozwoli również uniknąć nasilania się wad postawy.

Długopis czy ołówek należy trzymać posługując się przy tym trzema palcami. Jeśli wasze dziecko trzymało do tej pory długopis w zaciśniętej pięści, koniecznie skorygujcie ten zwyczaj. W takim ułożeniu środkowy palec powinien podpierać długopis. Sam długopis trzymany ma być między kciukiem i palcem wskazującym. Podczas nauki trzymania narzędzia pisarskiego warto również zwrócić uwagę, by chwyt występował ok. 2 cm od papieru. Dzieci trzymające ołówek powinny znajdować się właśnie w takiej odległości od kartki. Prawidłowy chwyt kredki czy ołówka przyczynia się do utrzymania prawidłowej postawy ciała. Z kolei ołówek trzymany w niewłaściwy sposób, może powodować wady postawy, o czym warto pamiętać, ćwicząc z dzieckiem chwyt palcowy i prawidłowe ułożenie palców na długopisie.

jak nauczyć dziecko trzymać długopis

Kiedy dziecko uczy się prawidłowo trzymać kredkę?

Każdego dnia wykonujemy wiele różnego rodzaju chwytów, które pomagają nam podczas wykonywania różnych czynności. Jednym z nich jest chwyt pisarski, dzięki któremu możemy prawidłowo pisać czy rysować. Nauka trzymania narzędzia pisarskiego rozpoczyna się bardzo wcześnie i przebiega cyklicznie. Odruch chwytny pojawia się już u 4 miesięcznego dziecka. Ok. 10 miesiąca życia pojawia się chwyt potrójny, szczękowy. Jest to swoisty początek, jeśli chodzi o rozwój chwytu pisarskiego. Na tym etapie rozwoju dziecko zaczyna interesować się różnego rodzaju przedmiotami pisarskimi. Do prawidłowego trzymania pióra musi ono jednak przejść jeszcze długą drogę.

Ok. 1-2 roku życia u dziecka pojawia się chwyt cylindryczny, kolejny etap rozwoju dziecka to już chwyt palczasty, który pojawia się między 2 i 3 rokiem życia. Ten z kolei ustępuje miejsca zmodyfikowanemu chwytowi trójpunktowemu. Prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego wykształca się u dziecka pomiędzy 4 i 7 rokiem życia. Trzy palce trzymające ołówek zostają wtedy prawidłowo ułożone, a dziecko przyzwyczaja się do trzymania pióra w ten właśnie sposób. Jak widać, rozwój chwytu pisarskiego to proces rozwleczony w czasie. Aby dziecko nauczyło się prawidłowego trzymania pióra i nabywało poprawne nawyki trzymania długopisu, warto wspierać je na każdym etapie, organizując zabawy, ćwiczące małą motorykę usprawniające wykonywanie różnych czynności  manualnych.

jak poprawnie trzymać długopis

Jak nauczyć dziecko właściwego chwytania długopisu?

Chwyt palcowy jest konieczny, by dziecko mogło właściwie się rozwijać. Między 4 a 7 rokiem życia dziecka rozpoczyna naukę trzymania ołówka we właściwy sposób. Złe nawyki trzymania, wykształcone w tym okresie, mogą odbić się na postawie dziecka oraz staranności jego pisma w przyszłości. Dlatego też rękę dziecka należy ćwiczyć od wczesnych miesięcy życia, zanim jeszcze nauczy się ono poprawnego chwytu długopisu czy kredki.

W dłoni dziecka idealnie mieszczą się np. małe kredki, określane często mianem „pierwszych”. Dziecko ma wówczas prawidłową postawę, a ustawiając palce, chwyta kredkę we właściwy sposób, bo nie ma innego wyjścia. Do prawidłowego rozwoju dzieci w tym zakresie przyczyniają się również kredki stożkowe. Warto również wprowadzić ćwiczenia, w których na pierwszym miejscu znajduje się motoryka mała, ale również i motoryka duża. Do poprawnego trzymania ołówka może przysłużyć się również zwykła chusteczka. Palcem mniejszym i serdecznym dziecko może przytrzymywać fragment chusteczki. Pozostałe palce spoczywają na kredce, co ułatwia trzymanie kredki trzema palcami. Na rynku dostępny jest również szereg artykułów, ułatwiających rozwój motoryki małej oraz poprawny chwyt długopisu. Można zdecydować się np. na nakładki, ułatwiające prawidłowe ułożenie palców na kredce czy ołówku.

jak prawidłowo trzymać długopis

Jak prawidło nauczyć dziecko trzymać długopis?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, jaki jest prawidłowy chwyt pisarski, zanim zaczniemy naukę dziecka prawidłowego trzymania kredki czy długopisu. Dziecko powinno trzymać ołówek czy kredkę w trzech palcach, nigdy zaś w zaciśniętej pięści.

jak prawidłowo trzymać ołówek

Jak poprawnie trzymać długopis w lewej ręce?

Niezależnie od tego, czy dziecko pisze prawą, czy lewą ręką, długopis powinien spoczywać między kciukiem i lekko zgiętym palcem wskazującym i opierać się na palcu środkowym. Taki chwyt pisarki powinien być wykonywany w odległości ok. 2 cm od papieru.

poprawne trzymanie długopisu

Dlaczego dziecko źle trzyma kredkę?

Chwyt pisarski u dziecka nie jest jeszcze prawidłowo wykształcony. Jego rączka szybko się męczy, przez co prawidłowe trzymanie ołówka jest mocno utrudnione.

prawidłowe trzymanie długopisu

Polecane

Herbata na świecie: Jak różne kultury celebrują ten napój

Herbata na świecie: Jak różne kultury celebrują ten napój

Tradycyjne gry planszowe – powrót do korzeni rozrywki

Tradycyjne gry planszowe – powrót do korzeni rozrywki

Minerały w tabletkach: Kompleksowe wsparcie dla Twojego organizmu

Minerały w tabletkach: Kompleksowe wsparcie dla Twojego organizmu

Materac dla par – jak wybrać odpowiedni model?

Materac dla par – jak wybrać odpowiedni model?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 10 =