Zabezpiecz swoją deskę do krojenia – dobra impregnacja deski

Zabezpiecz swoją deskę do krojenia – dobra impregnacja deski

Deska do krojenia to jeden z przedmiotów, bez którego nie można funkcjonować we współczesnej kuchni. Przydaje się zarówno do krojenia warzyw, jak i mięsa. Drewniana deska to również doskonała podkładka pod gorące garnki, zdjęte dopiero z kuchenki czy z płyty. Impregnowanie deski do krojenia jest niezbędne, by posłużyła nam ona jak najdłużej. Jak zaimpregnować powierzchnię deski? Podpowiadamy kilka skutecznych sposobów.

Dlaczego impregnacja drewnianej deski jest taka istotna?

Impregnacja drewnianej deski jest równie ważna, jak czyszczenie deski z różnego rodzaju zabrudzeń. W przypadku nowej deski impregnacja może ochronić ją przed nabieraniem nieprzyjemnych zapachów z krojonych produktów. Przeprowadzając impregnację drewnianej deski pozbędziesz się również problemu, związanego z wchłanianiem wody przez drewno. Struktura drewnianych desek jest bowiem narażona na tego typu działanie, przez co mogą one pęcznieć i niszczyć się znacznie szybciej. Impregnacja sprzyja także temu, by deska miała naturalny kolor, a jej wygląd nie zmieniał się wraz z upływem czasu.

czym impregnować deski do krojenia

Czym zaimpregnować drewnianą deskę?

Impregnację deski drewnianej należy przeprowadzić, by móc z niej korzystać przez znacznie dłuży czas. Jeśli drewnianej deski używasz na co dzień, pamiętaj o zachowaniu tej ważnej zasady. Czym zaimpregnować deskę do krojenia wykonaną z drewna? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów.

Impregnacja deski olejem

Deska zabezpieczona olejem z pewnością posłuży nam znacznie dłużej. Przed nałożeniem oleju należy jednak oczyścić deskę drewnianą ze wszystkich nieczystości. Gdy będzie ona już sucha, można przystąpić do pielęgnacji deski. Deskę do krojenia należy nasmarować olejem. W tym celu można użyć np. oleju roślinnego lub też oliwy z oliwek. Zdecydowanie dobrym pomysłem nie będzie impregnowanie deski olejem lnianym. W przypadku deski drewnianej wystarczy zaledwie kilka kropel oleju, by uzyskała ona odpowiednia ochronę. Po nasmarowaniu deskę należy odłożyć do wyschnięcia. Po nasączeniu olejem deska może wydawać się tłusta, lecz to tylko pozory. Olejowanie drewnianej deski kuchennej można powtórzyć dwukrotnie, by uzyskać lepsze rezultaty.

drewniana deska do krojenia impregnowanie

Konserwacja deski olejem kokosowym

Zaimpregnowanie deski drewnianej olejem stanowi jeden z najczęściej stosowanych sposobów jej ochrony. Deskę należy zaimpregnować z użyciem oleju roślinnego lub też kokosowego, który sprawdza się również doskonale, jeśli chodzi o olejowanie deski. Wcześniej jednak spłucz deskę wodą, by pozbyć się wszelkich nieczystości. Aby osiągnąć pożądany rezultat, potraktuj deskę olejem rozpuszczonym w wodnej kąpieli. Następnie deska musi zostać posmarowana na całej powierzchni i pozostawiona do wyschnięcia. Nasmarowanie deski do krojenia olejem przedłuży jej żywotność i sprawi, że na dłużej zachowa ona estetyczny wygląd.

Jak zabezpieczyć deskę olejem mineralnym?

Olej mineralny doskonale sprawdza się do impregnacji drewna. Można go kupić w każdej aptece. Inaczej bywa on nazywany ciekłą parafiną i doskonale sprawdza się w tego rodzaju zadaniach. Warstwa oleju musi być tutaj również nałożona na czystą powierzchnię. Dlatego też aby przygotować drewnianą deskę do impregnacji, umyj ją ciepłą wodą, a następnie wysusz. Po tak przygotowanej powierzchni drewna można już rozprowadzić olej mineralny. Nałóż więc na deskę nieco oleju i rozsmaruj go po całej powierzchni. Tak przygotowaną drewnianą powierzchnię będziesz mógł wykorzystywać znacznie dłużej. Olej mineralny należy do grupy produktów, impregnujących drewno w doskonały sposób.

impregnowanie deski do krojenia

Ocet jabłkowy na deski drewniane

Do deski drewnianej warto również zastosować ocet jabłkowy. O ile konserwacja drewna olejem ma na celu stworzenie powłoki ochronnej, o tyle ocet sprawi, że nie będzie ona chłonęła zapachów. Nową deskę należy więc zamoczyć w occie jabłkowym i pozostawić ją w takim stanie na kilka kolejnych godzin. Po tym czasie przetrzyj powierzchnię deski ręcznikiem. Następnie deska może się już nadawać do użycia w kuchni. Dzięki octowi jabłkowemu będzie ona nie tylko zabezpieczona przed nabieraniem nieprzyjemnych zapachów, ale również i będzie zachwycała swoim wyjątkowym kolorem.

jak impregnować deskę do krojenia

Zasady używania drewnianej deski kuchennej

Impregnacja drewnianych desek sprawia, że mogą być one używane znacznie dłużej. Na nic jednak zda się ona, jeśli nie będziemy stosować ważnych zasad, związanych z drewnianą deską. O tym, że deski drewniane potrzebują regularnego czyszczenia wie chyba każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie powinno się ich umieszczać w zmywarce. Nawet najtrwalsze deski drewniane nie powinny być wystawiane na długotrwałe działanie wody. Należy umyć deskę, a następnie przetrzeć ją suchą ścierką. W przypadku lżejszych zabrudzeń nie zawsze trzeba myć deskę ciepłą wodą. Deskę umyj wodą, jeśli jest nieco bardziej pobrudzona. W innym przypadku można użyć papierowego ręcznika do jej wyczyszczenia.

skuteczna impregnacja deski do krojenia

Jak wyczyścić deskę kuchenną?

Z impregnacją drewnianej deski łączy się również konieczność czyszczenia jej w odpowiedni sposób. Wiemy już, że nie należy myć w zmywarce drewnianej deski. Drewnianą deskę warto również czyścić ręcznikiem papierowym, jeśli jest to możliwe. Z kolei do usuwania brzydkich zapachów przyda się roztwór, przyrządzony z sody oczyszczonej. W takim roztworze deska może leżeć nawet całą noc. To dobry sposób również i na deski plastikowe, deski szklane czy też deski wykonane z innych materiałów.

Czym zaimpregnować deskę?

Po czyszczeniu drewnianej deski najlepiej jest zaimpregnować jej powierzchnię olejem rzepakowym. Sprawdza się tutaj również olej parafinowy farmaceutyczny, który wykazuje wysoki poziom bezpieczeństwa w kontakcie z żywnością.

zabezpieczenie deski do krojenia

Jaki olej do konserwacji deski do krojenia?

Do konserwacji deski drewnianej olejem nadaje się przede wszystkim olej tłoczony na zimno. Nie można tutaj jednak stosować olejów przeterminowanych czy też pokostu lnianego.

Jak konserwować deski do krojenia?

Aby prawidłowo przeprowadzić proces impregnacji, należy najpierw wyczyścić drewnianą deskę. Teraz można już przeprowadzić smarowanie deski olejem mineralnym czy rzepakowym lub też oliwą z oliwek. Nie trzeba używać dużo tłuszczu, wystarczy tylko kilka kropel. Nasmarowana olejem deska powinna zostać pozostawiona do wyschnięcia. Proces można powtórzyć ponownie, aby uzyskać lepsze rezultaty.

Polecane

Kozaki damskie na sezon jesień-zima 2023/2024 — jaki model wybrać?

Kozaki damskie na sezon jesień-zima 2023/2024 — jaki model wybrać?

Co kupić na prezent? Ciekawe upominki w hurtowni z gadżetami

Co kupić na prezent? Ciekawe upominki w hurtowni z gadżetami

Jak zorganizować współczesne mieszkanie?

Jak zorganizować współczesne mieszkanie?

Suplementacja witamin z grupy B – co należy wiedzieć

Suplementacja witamin z grupy B – co należy wiedzieć

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 3 =