Butla z gazem a zasady bezpieczeństwa – co musisz wiedzieć?

Butla z gazem a zasady bezpieczeństwa – co musisz wiedzieć?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Butla gazowa to urządzenie, które coraz częściej służy do ogrzewania domów i mieszkań. Nowoczesne zbiorniki wyposażone są w wieloetapowe zabezpieczenia, dzięki którym nie ma obaw o bezpieczeństwo domowników. Nie znaczy to jednak, że nie zasady obchodzenia się z butlą gazową nie mają znaczenia. Jak bezpiecznie wykorzystywać gaz z butli? Oto kilka istotnych informacji.

Co musisz wiedzieć o butli z gazem?

Butla gazowa to zbiornik wypełniony mieszanką propanu i butanu. Umieszczenie gazu w szczelnie zamkniętym pojemniku jest możliwe dzięki jego szczególnym właściwościom. Gaz z butli jest znacznie cięższy od ciekłego i można go skroplić. Z kolei gaz ziemny determinuje budowanie sieci rurociągów i wydobywa się go bezpośrednio spod ziemi.

Od kilku lat gaz płynny uważany jest za ekologiczne i komfortowe źródło energii – korzysta z niego coraz większa liczba gospodarstw domowych, lokali gastronomicznych czy hoteli. Popularność butli gazowej powinna iść w parze ze świadomością zasad bezpieczeństwa korzystania z tego typu urządzenia.

Gdzie można korzystać z butli gazowej?

Dokładne warunki określa w tym względzie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Głosi ono, że:

  • nie można korzystać z butli gazowej (gaz płynny) i gazu z sieci w tym samym budynku;
  • instalacje zasilane gazem płynnym mogą funkcjonować tylko w niskich budynkach (do 12 metrów) lub w budynkach mieszkalnych do czterech kondygnacji nadziemnych.

Butla z gazem – złote zasady użytkowania

Butla z gazem w twoim domu będzie bezpiecznym urządzeniem, jeśli pomyślisz o tym już na etapie jej zakupu. Powinien być dokonany ze sprawdzonego, legalnego źródła. Na samej butli musi widnieć stosowne oznakowanie, plomba oraz nazwa dostawcy. O czym musisz pamiętać, gdy butla znajdzie się już u ciebie?

  • Transportuj ją zawsze w pozycji pionowej, nigdy jej nie turlaj.
  • Przechowuj butlę z dala od źródeł ciepła i gniazd elektrycznych.
  • Nie trzymaj butli gazowej na słońcu (nagrzanie się jej może doprowadzić do eksplozji).
  • Wymianę butli pozostaw dostawcy – nie rób tego na własną rękę.
  • Zakręcaj butlę gdy przez dłuższy czas nie jest używana (np. przy wyjeździe na wakacje).
  • Nie przechowuj butli poniżej poziomu terenu (np. w piwnicy).

Nowoczesna butla gazowa to urządzenie bezpieczne pod warunkiem, że będziesz obchodził się z nią prawidłowo i dużą ostrożnością. Pamiętaj również, że instalacja gazowa przynajmniej raz w roku musi zostać poddana kontroli okresowej.

Polecane

Google, SEO, pozycjonowanie

Google, SEO, pozycjonowanie

Co warto wiedzieć o półbutach roboczych?

Co warto wiedzieć o półbutach roboczych?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − szesnaście =