5 prostych sposobów na perfekcyjne ustawienie mebli w pokoju

5 prostych sposobów na perfekcyjne ustawienie mebli w pokoju

Wbrew pozorom, układ mebli w pokoju nie jest tak prostym zadaniem, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest niewielkie i nieustawne. Jak ustawić meble w pokoju, by wnętrze było nie tylko funkcjonalne, ale również i w wygodne? Jeśli właśnie poszukujesz sprawdzonych porad na ten temat, konieczne przeczytaj nasze pomysły.

Okna i drzwi, a ustawienie mebli

W aranżacji salonu, pokoju dziennego czy sypialni warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy z nich ma być zarazem funkcjonalny, ale również i wygodny. Te same zasady obowiązują w prostokątnym pokoju, odnosząc się również do wąskiego pokoju czy pokoju dziecięcego. Na aranżację wszystkich wymienionych pomieszczeń wpływa kilka rzeczy. To przede wszystkim kształt pomieszczenia, ale również liczba i ustawienie okien i drzwi. Należy więc tak rozplanować ustawienie mebli, by nie znajdowały się one wokół drzwi do pokoju. Nie mogą one również blokować drogi do drzwi. Wygodne przejście musi dotyczyć również okien. Właściwe ustawienie mebli powinno sprowadzać się w tym przypadku do tego, by okno można było swobodnie otworzyć lub komfortowo umyć je, jeśli zajdzie taka potrzeba.

jak ustawiać meble w pokoju

Aranżacja pokoju o niewielkiej powierzchni

Wbrew pozorom, jeśli pokój ma niewielkie rozmiary, można go również umeblować w funkcjonalny sposób. Przede wszystkim musisz ustawić meble tak, by nie blokowały one przejścia. Z pewnością nie pomogą w tym drzwi, umieszczone w rogu pomieszczenia, które nie tylko spiętrzą ograniczenia, ale również optycznie pomniejszą mały pokój. Rozmieszczenie mebli w małym pokoju powinno opierać się na meblach narożnych. Narożnik do siedzenia spowoduje, że w pomieszczeniu nie będziemy musieli ustawiać dodatkowych foteli i krzeseł. Urządzanie pokoju o niewielkiej powierzchni powinno również opierać się na meblach, które można wykorzystywać w różny sposób. Dla przykładu elementem aranżacji salonu może być skrzynia, w której schowamy część przedmiotów i która może również posłużyć jako stolik na kawę. Dzięki temu mały salon znacząco zyska na funkcjonalności.

układ mebli w pokoju

Zasady aranżacji salonu

Praktyczne ustawienie mebli w salonie sprowadza się do kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim konieczne jest wygospodarowanie przestrzeni salonu tak, by jego punkt centralny znajdował się na samym środku. To właśnie tutaj można ustawić niewielki stolik kawowy powodując, że wnętrze pokoju stanie się znacznie bardziej przyjazne. W aranżacji salonu sprawdzi się jego podział na konkretne części. Funkcjonalna aranżacja pokoju dziennego będzie tutaj sprowadzała się m.in. do wydzielenia strefy telewizyjnej oraz wypoczynkowej, gdzie elementy wyposażenia pozwolą na wygodny odpoczynek. Jeśli na środku salonu ustawimy stolik kawowy, możemy również postawić na wygodne fotele lub kanapę w części wypoczynkowej. Na dłuższej ścianie salonu można ustawić meble. Dla przykładu w salonie warto ustawić niewielką komodę, choć w dużym salonie można pokusić się również i o inne elementy wyposażenia.

ułożenie mebli w pokoju

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym i pokoju młodzieżowym?

Aby rozplanować ustawienie mebli w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym, warto również wydzielić w nim pewne strefy. Dla młodzieży będzie to z pewnością strefa do wypoczynku, zabawy i nauki, zaś odpowiednie ustawienie mebli w pokoju dziecięcym może pominąć strefę nauki, jeśli nie jest ona jeszcze konieczna. Wśród mebli ustawionych w pokoju dziecięcym i młodzieżowym, powinna znaleźć się m.in. szafa na ubrania. Obok największego mebla można postawić również komodę na zabawki. W strefie nauki należy postawić biurko. Do pokoju dziecka można również wstawić szafkę na książki. W części wypoczynkowej należy ustawić kanapę lub łóżko. Naturalne ustawienie mebli w pokoju dziecięcym powinno rezygnować z zagospodarowania środka pomieszczenia. Środek pokoju warto przeznaczyć bowiem na miejsce, w którym dziecko będzie oddawać się błogiej zabawie.

Jak ustawić meble w wąskim pokoju?

Ustawienie najważniejszych mebli ma nieco inny wymiar w prostokątnym pokoju. O ile w przypadku dużego salonu nie powinno rodzić to większych wątpliwości, o tyle wnętrza pokoju prostokątnego nie są już takie łatwe w aranżacji. W takim przypadku ustawienie mebli wzdłuż węższych ścian raczej nie będzie miało większego sensu. Zdecydowanie lepiej ustawić je przy dłuższej ścianie pokoju. Warto również postawić na białe meble. Pokój wyda się wówczas większy, niż jest w rzeczywistości. W aranżacji wąskiego pokoju warto przewidzieć również lustro. Wnętrza pokoju dziennego zostaną wówczas powiększone optycznie. W aranżacji prostokątnego pokoju sprawdzają się również okrągłe stoliki kawowe.

ustawianie mebli w pokoju

Dekoracja pokoju dziennego – najważniejsze zasady

Dekoracja pokoju dziennego musi opierać się na kilku istotnych zasadach. Najważniejsze powinno być tutaj ustawienie największego mebla, gdyż to właśnie ono może być najbardziej problematyczne. W pokoju dziennym ma rzucać się w oczy przede wszystkim jego centralny punkt. Warto zaakcentować go światłem lub ozdobami, które przyciągną wzrok. Meble wypoczynkowe warto ustawić obok niewielkiego stolika. Sofa bowiem nie może stać wolno. Umeblowanie pokoju dziennego powinno tworzyć harmonijną całość, dlatego też ostatecznym akcentem może być wygodny fotel, który powinien pojawić się dopiero wówczas, gdy ustawienie pozostałych mebli będzie już ustalone.

ustawienia mebli w salonie

Gdzie postawić szafę w pokoju?

Największego mebla z pewnością nie należy stawiać na środku pomieszczenia. Szafa nie powinna również blokować swobodnego przejścia ani zasłaniać okna. Najlepiej ustawić ją we wnęce, a jeśli takiej nie ma, dobrym pomysłem będzie również ściana, na której znajdują się drzwi.

Jak rozmieścić meble w salonie?

W salonie miejsce najważniejszych mebli to dłuższa ściana. Kanapę i fotele należy również odstawić od telewizora oraz kominka, jeśli taki znajduje się w naszym salonie. Należy ustawić meble tak, by skupiały się one przy ścianach, dzięki czemu na środku uzyskamy wolną przestrzeń.

ustawienie mebli w pokoju

Jak ustawić meble w podłużnym pokoju?

Zasada ustawiania mebli w podłużnym pokoju sprowadza się do tego, że powinny one znajdować się wzdłuż długiej ściany. Na przeciwległej ścianie warto również powiesić lustro, które optycznie powiększy wnętrze i sprawi, że pokój będzie wydawał się znacznie większy, niż to ma miejsce w rzeczywistości.

Polecane

Klimatyzacja w szkole, czy to potrzebne?

Klimatyzacja w szkole, czy to potrzebne?

Komplet stół z krzesłami – Dlaczego powinieneś go mieć?

Komplet stół z krzesłami – Dlaczego powinieneś go mieć?

Jak uprzątnąć dom po remoncie?

Jak uprzątnąć dom po remoncie?

Jak znaleźć idealne nowe mieszkanie w Poznaniu?

Jak znaleźć idealne nowe mieszkanie w Poznaniu?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 15 =